„Z uśmiechem nam do twarzy…”

W obliczu ogromnego postępu wszystkich dyscyplin medycznych, polska stomatologia w ostatnich czasach znacznie zmieniła swój charakter i stoi obecnie na bardzo wysokim, światowym poziomie. Rynek usług stomatologicznych znacznie się poszerzył, stał się barwny i coraz częściej kojarzony z estetyką. Zakres działalności gabinetów dentystycznych powiększył się o usługi pozwalające nie tylko dbać o zdrowy uśmiech, ale również o pełną higienę jamy ustnej. Nowoczesne gabinety stomatologiczne chcąc podnieść standardy leczenia i współpracy z pacjentem oferują obecnie profesjonalny sprzęt, instrumentarium i materiały oraz w pełni dostosowują się do najnowszych trendów, a wszystko po to, żeby móc zapewnić jak najwyższy komfort leczenia, coraz to bardziej wymagających pacjentów, oczekujących na fachową i bezbolesną realizację usług w miłym otoczeniu i atmosferze.

W związku z rozwojem stomatologii na rynku pracy pojawiły się nowe zawody medyczne, do których należy między innymi higienistka stomatologiczna. Według Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych stanowiskach pracy w podmiotach leczniczych, obecnie w każdym gabinecie stomatologicznym musi być zatrudniona dyplomowana higienistka stomatologiczna, dlatego też na rynku pracy licznie zaczęły pojawiać się kolejne miejsca pracy, zaś zawód higienistki stomatologicznej stał się jednym z lepiej rozwijających. W gabinetach dentystycznych licznie powstają nowoczesne stanowiska do higienizacji i profilaktyki stomatologicznej, gdzie we współpracy z lekarzem, bądź samodzielnie pracuje higienistka stomatologiczna.
Higienistka stomatologiczna nie tylko asystuje lekarzowi dentyście przy zabiegach oraz przygotowuje jego gabinet do pracy, ale zajmuje się między innymi stomatologią estetyczną, np. wybielaniem zębów, wykonywaniem instruktażu higieny jamy ustnej oraz zabiegami profilaktycznymi – lakowaniem i lakierowaniem zębów, usuwaniem kamienia nazębnego oraz piaskowaniem zębów, a także wykonuje badania diagnostyczne zlecone przez lekarza dentystę oraz bieżące przeglądy uzębienia pozwalające scharakteryzować i wykluczyć wszelkiego rodzaju stany chorobowe narządu żucia.

Oferty pracy dla higienistek stomatologicznych pojawiają się masowo nie tylko na polskim, ale również na ogólnoeuropejskim rynku pracy, gwarantującym nie tylko godne warunki pracy, ale przede wszystkim wysokie zarobki. Higienistka stomatologiczna może prowadzić również własną działalność gospodarczą i współpracować z kilkoma prywatnymi gabinetami dentystycznymi, bądź podjąć pracę w publicznych zakładach opiekibzdrowotnej oraz poradniach i klinikach dentystycznych. Może także zająć się edukacją zdrowotną w szkołach, bądź przedszkolach na zasadzie przeprowadzania różnego rodzaju pogadanek, czy też lekcji pokazowych mających na celu promocje zdrowia w różnych środowiskach.

Higienistka stomatologiczna to zawód niewątpliwie prestiżowy i dedykowany osobom otwartym na świat, które lubią pracować z ludźmi oraz nieść im pomoc. Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej Studium Pracowników Medycznych i Społecznych przygotowało doskonałą ofertę edukacyjną dla wszystkich, którzy chcą zdobyć jedną z najbardziej poszukiwanych profesji na obecnym rynku pracy, gwarantującą satysfakcję oraz wysokie zarobki. Ogromny nacisk, jaki kładziemy na praktyczną naukę zawodu w połączeniu z wysoką jakością kształcenia sprawią, że każdy, kto zdecyduje się skorzystać z naszej oferty zasili grono właściwie wykształconego i profesjonalnego personelu medycznego, doskonale wykonującego swoją pracę i spełniającego oczekiwania coraz bardziej wymagającego społeczeństwa.

Magdalena Westa