Galeria Kościerzyna

Bombki styropianowe ozdobione klejem do spękań, wyciskami z masy lekkiej, woskami, farbami akrylowymi, pastą śniegową i oczywiście brokatem to znakomity pomysł na samodzielnie wykonane ozdoby choinkowe

Słuchaczki są już po egzaminie pisemnym komputerowym, gdzie zdawalność wyniosła 100 % ✌👩‍🎓👨‍🎓😎(Formuła 2019) oraz po egzaminie zawodowym w części praktycznej z wykonaniem, ale na wyniki z tej części egzaminu musimy poczekać do 31 sierpnia 2021 r.

Zabieg  ma na celu odżywienie , ujędrnianie i nawilżenie skóry biustu .  Ciepła parafina rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu nakładane  pod nią kremy i ampułki  lepiej się wchłaniają, powodując poprawę elastyczności i jędrności skóry .

Techniki : wzrokowa, igłowa, łaskotania, fałdu skórnego i inne wykorzystywane są do wykrywania zaburzeń w tkance skórnej, łącznej, mięśniowej i okostnej.

Słuchaczki  pomalowały  cześć podeszwową swojej stopy farbą , następnie wykonały odcisk na kartce  papieru  i dzięki tej metodzie potrafiły określić jaki rodzaj stopy  posiadają . Główną cechą różnicującą stopy poszczególnych ludzi jest długość palców . Wyróżniamy  następujące rodzaje stóp: egipską , rzymską, grecką , germańską czy celtycką.

Masaż biurowy (work site) zapobiega i eliminuje negatywne skutki długotrwałej pracy biurowej. Odbywa się w biurze podczas pracy, na specjalnym krześle.

Jego celem jest zadbanie o kondycję psychofizyczną osób, które poprzez dużą ilość godzin spędzonych przy biurku cierpią na dyskomfort i ból w różnych obszarach ciała. W krótkim czasie (max 20 minut), w pozycji siedząco-klęczącej na specjalnym krześle opracowane jest ciało głębokimi uciskami, technikami rozciągającymi oraz rozluźniającymi. Masaż ten gwarantuje intensywne odczucia i daje zaskakująco skuteczne wyniki, zarówno w kondycji tkanek, jak i w postaci szybkiego odprężenia podczas pracy. Masaż wykonywany jest przez odzież.

Work-Site jest idealną usługą masażu, gdyż:

  1. jest bezpieczny, wykonywany przez ubranie – eliminuje lęk przed nagością,
  2. nie jest długi: trwa ok. 15-25 min,
  3. nie jest drogi,
  4. jest efektowny, odpowiedni układ technik i kroków przyciąga wzrok, zwiększa zainteresowanie masażem,
  5. jest efektywny gdyż, skierowany jest na najbardziej spięte okolice, na plecy, szyję i ramiona, ręce, dłoni,
  6. dostarcza tego, czego ludzie pragną – odprężenia!
  7. jest uniwersalny, ogólnodostępny i wygodny – nie wymaga zamkniętego pomieszczenia, może być wykonywany w każdym miejscu, w biurze, w domu, w parku czy na ulicy.
Na kierunku technik usług kosmetycznych odbywają się zajęcia praktyczne z makijażu nie tylko wieczorowego.

1. Masaż klasyczny grzbietu i kręgosłupa.
2. Techniki masażu relaksacyjnego grzbietu.
3. Żelowy okład chłodzący relaksujący i zapobiegający obrzękom w okolicy oczu.
4. Masaż twarzy przy użyciu chłodzącego naturalnego kamienia: stymuluje włókna kolagenowe, poprawia sprężystość skóry, spłyca zmarszczki oraz działa relaksująco i odprężająco.

Wykonywanie przeglądów dentystycznych i mieszanie masy alginatowej pod wyciski anatomiczne.

W domach zaczyna roznosić się woń pierniczków i ciasteczek korzennych. Również do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych zawitał świąteczny nastrój. Jak na szkołę medyczną przystało , dbamy o zdrowie , a więc i wypieki ekologiczne . Podczas warsztatów kulinarnych słuchacze kierunku terapeuta zajęciowy upiekli pyszne babeczki z dyni.

Uczennice uczestniczyły w pokazach makijażu kobiety dojrzałej, makijażu biznesowego, wizażu i stylizacji rzęs „karnawał w rio”, stylizacji paznokci „natural look”.
Brały udział w prezentacji  z zakresu medycyny estetycznej, charakteryzacji „the devil’s face”, mikropigmentacji brwi, pielęgnacji cery naczyniowej i infuzji tlenowej.

to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej uprawy kwiatów w doniczkach. Jeśli chcemy uatrakcyjnić nasze wnętrze interesującą kompozycją roślinną, zróbmy miniaturowy ogródek w szkle.

To rodzaj terapii, który możemy wykonać z pacjentami z problemami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Doskonale wpisuje się w nurt powrotów do natury i ogrodu.

W dniu 6 kwietnia 2019 roku  odbyło się szkolenie doskonalące z zakresu sterylizacji medycznej przeznaczone dla słuchaczy kierunków higienistka stomatologiczna oraz asystentka stomatologiczna Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Gdańsku oraz w Kościerzynie. Szkolenie prowadziła lekarz stomatolog dr Magdalena Antończyk.

W dniu 17 marca 2019 r. w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Kościerzynie odbyło się szkolenie z zakresu kosmetyków naturalnych. Adresatem szkolenia byli uczniowie kierunków technik usług kosmetycznych oraz technik masażysta.

W dniu 9 marca 2019 roku uczennice kierunku technik usług kosmetycznych wzięły udział w Targach Urody „Kościerzyna na obcasach”. Podczas warsztatów uczennice skorzystały z darmowych porad kosmetycznych, wzięły udział w pokazie makijażu dziennego, poznały produkty do pielęgnacji twarzy, stóp i ciała m.in. suplementy diety: naturalny kolagen, chlorofil, olejki eteryczne, preparaty oczyszczające wspomagające odchudzanie. Słuchaczki SPMiS w Kościerzynie w ramach warsztatów wykonały peeling cukrowy rąk oraz poznały zabiegi redukujące tkankę tłuszczową oraz zapoznały się z ofertą kosmetyków wyszczuplających.

Zajęcia laboratoryjne z języka obcego zawodowego w tzw. English lab. w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Kościerzynie.
Z pomocą dla słuchowców – najpierw słyszę, potem mówię.
W nauczaniu języka obcego na każdym poziomie istotną rolę odgrywa wybór metody nauczania. Po latach stosowania metody gramatyczno-tłumaczeniowej nastąpił zwrot w kierunku metod bezpośrednich opartych na języku mówionym i nauczaniu bez użycia języka ojczystego. Powodzeniem zaczęła cieszyć się również metoda audiolingwalna, oparta na behawiorystycznej koncepcji uczenia się, traktującej sprawność językową jako formę ludzkiego zachowania. Celem nauczania języka obcego jest opanowanie czterech umiejętności językowych ze szczególnym uwzględnieniem kolejności: od słuchania i mówienia do pisania i czytania. Nauczanie zaczyna się od słuchania prostych słów, dialogów, które są wielokrotnie powtarzane – wyrabia to nawyki językowe. Oczywiście, jak każda metoda, ma ona zarówno wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Na pewno, obok innych metod nastawionych na komunikację , urozmaica ona formę przyswajania języka obcego i wpływa znacząco na rozwój kompetencji komunikacyjnych.
Nie należy jednak zapominać, że o skuteczności nauczania języka obcego decyduje wiele czynników. Obok zróżnicowanych metod nauczania, należą do nich motywacja osobista, częsty ( najlepiej codzienny) kontakt z językiem, odpowiednie cechy charakteru jak pracowitość , odwaga komunikowania się w języku obcym.
Na zdjęciach – słuchacze czwartego semestru kierunku technik farmaceutyczny na ćwiczeniach z przedmiotu; Analiza produktów leczniczych i wyrobów medycznych.

Celem wyjazdu  było poznanie zasad funkcjonowania geotermii i doświadczenie zalet wód termalnych i solankowych.:

„Pobyt w solankach to wspaniałe panaceum na typowe dolegliwości naszych czasów jak stres, zmęczenie, rozdrażnienie, bezsenność i brak koncentracji. Nie ma w tym zdaniu przesady. Zawartość jodków w grudziądzkiej solance (3,5 mg w dm3) ma decydujące, zdrowotne znaczenie w inhalacji górnych dróg oddechowych, w leczeniu niedoczynności tarczycy oraz przyspieszonej przemianie materii. Dokładna regulacja temperatury i wilgotności nasączonego solanką powietrza stwarza szczególny komfort i efektywność inhalacji, która działając na cały system oddechowy, oczyszcza płuca – co jest szczególnie ważne dla osób palących. Minerały zawarte w solance działają przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo. Działanie antybakteryjne przyspiesza gojenie się ran, rozstępów i cellulitu.  W kontakcie z ciałem człowieka zaczyna intensywnie oddziaływać na organizm. Skóra staje się nawilżona, wzrasta jej ukrwawienie i elastyczność. W efekcie pozbywa się toksyn, odciążeniu ulega praca nerek, wątroby i innych organów wydalniczych, a pobudzony zostaje układ immunologiczny, odpornościowy i hormonalny.”

Geotermia Grudziądz

Wieczór poetycki z okazji WALENTYNEK 2018 odbył się 16.02.2018  w DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ „OSTOJA” w Kościerzynie. Uczniowie kierunku terapia zajęciowa recytowali oraz zaprezentowali wykonania wokalne solowe i grupowe wierszy Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Kazimierza Przerwy Tetmajera oraz Wisławy Szymborskiej. Wieczór został przygotowany metodą arteterapii z wykorzystaniem techniki biblioterapii oraz muzykoterapii.

 

 

Świetna metoda do integracji grupy, poznania grupy, poznania osobowości danych osób.  Metoda wykorzystuje naturalną ciekawość i chęć dziecka do obcowania z substancjami o konsystencji błota (mieszania ich, bawienia się nimi, „taplania się” w nich). Zasadniczą cechą wyróżniającą ją od innych metod ekspresji twórczej jest to, że pozwala ona dziecku na zróżnicowane, bardzo bogate wypowiadanie się przy jego niewielkich nawet umiejętnościach czy zdolnościach manualnych. Istotnym elementem pracy dzieci, godnym obserwacji jest także ich zachowanie względem kolorów, czyli ich dobór, kolejność użycia, nakładania na papier oraz poprawianie położonej barwy. Następnie słuchacze oceniali swoje prace, a także to co zaobserwowali podczas robienia prac zgodnie z Kwestionariuszem zachowań podczas wykonywania pracy plastycznej.

 

 

W dniu 26.11.2016 słuchacze Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Kościerzynie uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. W trakcie zajęć była okazja do zapoznania się z najnowocześniejszymi trendami w odnowie biologicznej i kosmetyce.

 

W okresie od 02.10 do 29.10. 2016 roku, 20 słuchaczy Studium Pracowników Medycznych i Społecznych z Kościerzyny, Łodzi, Koszalina i Gdańska uczestniczyło w stażu zawodowym w Hiszpanii. Byli to przede wszystkim  słuchacze  kierunków technik masażysta oraz higienistka stomatologiczna. Grupa z Kościerzyny była grupą najliczniejszą. Do wyjazdu wytypowanych zostało  aż 8 techników masażystów. Mieli oni możliwość szkolić swoje umiejętności zawodowe i językowe w ośrodku OVIDA CENTROINTERGENERACIONAL w mieście Oviedo, położonym w przepięknym regionie Asturia, w północnej części Hiszpanii.

Staż  realizowany był z projektu „Europejska praktyka zawodowa drogą do zwiększenia mobilności na rynku pracy” w ramach Programu Europejskiego Wiedza Edukacja Rozwój ( PO WER),  W realizację  programu zaangażowane były „Oświata – Lingwista” Nadbałtyckie Centrum Edukacji Spółka z.o.o. jako instytucja wnioskująca/wysyłająca studentów, czyli organ  prowadzący szkoły, Magenta Consultoria Projects S.L.U. jako organizacja pośrednicząca oraz instytucja przyjmująca  czyli Ovida Centro Intergeneracional.  Projekt ten był finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, oś priorytetowa IV Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa.

Program praktyk uwzględniał zarówno rozwój stażystów w zakresie  umiejętności zawodowych takich jak: poznanie manualnych technik w masażu, zgłębienie anatomii palpacyjnej czy rozpoznawanie jednostek chorobowych, jak też rozwój kulturalny  i językowy. Słuchacze mieli możliwość poznania kultury i historii Hiszpanii poprzez odwiedzanie muzeów, oceanariów i zwiedzanie sąsiednich miasteczek z rejonu Asturii – Gijon i Aviles. Rozwój językowy stażystów polegał na doskonaleniu  języka angielskiego oraz  poznaniu podstaw języka hiszpańskiego. Staż przewidywał zajęcia z języka hiszpańskiego trzy razy w tygodniu po dwie godziny. Językiem wykładowym był język angielski.

Technicy masażyści szkolili swoje umiejętności zawodowe pracując z pacjentami. Większość z nich byli to studenci medycyny mieszkający w ośrodku Ovida Centrointergeneracional. Grupą polskich stażystów kierował Jorge Bauer.       

Tak stażyści relacjonują swój wyjazd:

Ten wyjazd umożliwił mi zdobycie nowych umiejętności zawodowych, dzięki którym czuję się pewniej w tym co robię. Podobała mi się bezpośrednia praca z pacjentem oraz to, że w ośrodku Ovida jedzenie było pyszne i zdrowe, dzięki czemu nie musiałam sama gotować- mówi Kasia P.             

Staż pomógł nam poznać kulturę pracy w innym kraju. Rozwinęłam swoje umiejętności zarówno praktyczne jak i językowe dzięki czemu poznałam wspaniałych ludzi – wspomina Agnieszka P.        

Hiszpania zauroczyła mnie słońcem, Asturia górzystymi  widokami w sąsiedztwie oceanu, a Jorge swoim profesjonalizmem  relacjonuje Evita K.   

Dzięki praktykom w Hiszpanii zapoznałam się nie tylko z nowymi technikami masażu, które umożliwiają mi lepszą pracę z pacjentem ale również poznałam piękną kulturę hiszpańską- słoneczną, muzyczną i królewską –  opisuje Marlena K.      

Staż okazał się bardzo intensywny i twórczy, zarówno w rozwoju zawodowym jak i fizycznym. Pod względem zawodowym poznaliśmy masaż z technikami rehabilitacyjnymi, a wolny czas spędzaliśmy na rowerowych wycieczkach górskich po pięknym Szlaku Niedźwiedzim lub na szczytach Picos de Europa – wspominają Iwona i Mirosław K.

Był to czwarty a zarazem ostatni z zaplanowanych w tym roku wyjazdów w ramach programu odbywania stażu zawodowego za granicą. 17.grudnia 2016 roku w Sopocie odbędzie się oficjalne zakończenie projektu, podczas którego każdy z uczestników otrzyma certyfikat kompetencji i umiejętności zawodowych, oraz dokument Europass – Mobilność potwierdzający  okres nauki odbyty za granicą.