Higienistka stomatologiczna – najbardziej poszukiwany współpracownik lekarza stomatologa

Stomatologia jest obecnie rozbudowaną branżą, która obejmuje różne zawody. Dość powszechnie kojarzy się ją z najbardziej nobilitowanymi zawodami takimi jak: lekarz stomatolog czy chirurg szczękowy – w rzeczywistości jednak dziedzina ta potrzebuje całej rzeszy innych specjalistów zajmujących się wykonywaniem poszczególnych prac. Jednym z nich jest higienistka stomatologiczna. Jest to osoba niezbędna do prawidłowego działania każdego profesjonalnego gabinetu .

Higienistka stomatologiczna odpowiada za wiele funkcji. Jej zadaniem jest przestrzeganie zasad higieny oraz bezpieczeństwa w miejscu pracy, jakim jest gabinet stomatologiczny. W gabinetach higienistka bardzo często prowadzi także całą dokumentację lekarską i finansową. Z punktu widzenia lekarza stomatologa bardzo ważnym zadaniem higienistki jest asystowanie przy wykonywaniu niektórych zabiegów, komunikowanie się z pacjentami oraz organizowanie stanowiska pracy w taki sposób, aby było ono w pełni przystosowane do leczenia.

Higienistka stomatologiczna może również samodzielnie wykonywać niektóre zabiegi stomatologiczne takie jak: lakowanie, lakierowanie, piaskowanie, fluoryzacja, skalingi nad- i poddziąsłowe, impregnacje zębów mlecznych u dzieci, dopasowywanie wypełnień do zgryzu, wykańczanie i polerowanie wypełnień oraz higienizacja pacjentów w różnym wieku. Higienistka prowadzi porady dietetyczne, dobiera środki do utrzymania zdrowia jamy ustnej, wykonuje wstępne badania diagnostyczne. Jest cennym współpracownikiem dla lekarza stomatologa.