Odpowiednio dobrany rodzaj terapii jest kluczowy dla poprawy jakości życia pacjentów. Obecnie specjaliści mogą wykorzystywać wiele różnorodnych metod terapeutycznych skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Jedną z nich jest właśnie arteterapia, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Połączenie psychoterapii ze sztuką daje naprawdę imponujące efekty, wpływając pozytywnie zarówno na kondycję psychiczną, jak i fizyczną pacjentów. Co zatem warto wiedzieć na temat tej wyjątkowej formy terapii? Oto kilka najważniejszych faktów o arteterapii.
Czym jest arteterapia?
Bardzo często arteterapia jest określana jako terapia poprzez sztukę i jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy. Terapeuci zajęciowi działający właśnie w ramach arteterapii korzystają z różnorodnych metod pomocy terapeutycznej, łącząc je z wybranymi formami sztuki. Może to być na przykład muzyka, malarstwo, taniec, czy fotografia, ale też praca ze słowem, polegająca na czytaniu, słuchaniu lub nawet tworzeniu dzieł literackich.
Co bardzo istotne i podkreślane przez specjalistów, metoda ta może być wykorzystywana w zajęciach o celu terapeutycznym, ale też wychowawczym i edukacyjnym, czy profilaktycznym. Oczywiście arteterapia jest przeznaczona zarówno dla młodszych pacjentów, jak i młodzieży, dorosłych i osób starszych. Przede wszystkim zwraca się uwagę na jej korzystny wpływ na psychikę uczestników terapii, ale metoda ta może być również świetnym sposobem na poprawę ich kondycji fizycznej.
Arteterapia – dla kogo jest przeznaczona?
Terapia w połączeniu ze sztuką jest chętnie wykorzystywana w przypadku pacjentów, którzy zmagają się między innymi z depresją, nerwicą oraz zaburzeniami lękowymi. Arteterapia może być również bardzo pomocna w radzeniu sobie z traumatycznymi przeżyciami, pozwalając pacjentom powoli powrócić do równowagi emocjonalnej. Z jej zalet korzystają ponadto pacjenci, którzy z jakiegoś powodu nie radzą sobie w relacjach z innymi ludźmi i mają problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie.
Arteterapia jest także doskonałą formą rehabilitacji. Jest ona więc stosowana w pracy z pacjentami przewlekle chorymi, po urazach oraz z niepełnosprawnymi fizycznie i intelektualnie. Według terapeutów metoda ta świetnie sprawdza się też w pracy z osobami, które przechodzą przez proces resocjalizacji oraz są zagrożone wykluczeniem społecznym. Z pomocą arteterapii można też wspierać osoby starsze w utrzymaniu dobrej kondycji i przez to również samodzielności.
Najważniejsze funkcje arteterapii.
Arteterapia może spełniać wiele różnych celów terapeutycznych w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Wśród najważniejszych funkcji terapii tego typu można jednak wymienić tę korekcyjną. Pozwala ona bowiem między innymi przywrócić pacjentom równowagę, zniwelować odczuwane lęki, poprawić ich funkcjonowanie w społeczeństwie, czy zyskać większą sprawność. Arteterapii przypisuje się również funkcję edukacyjną, gdyż pozwala pacjentom zdobyć nową wiedzę i umiejętności, a także funkcję rekreacyjną, ponieważ jest formą relaksu, a dla niektórych również swego rodzaju hobby.