Zadbaj o swój wizerunek cz. II

Część II –  W zdrowym ciele, zdrowy duch

Kręgosłup jest główną osią podtrzymującą ciało człowieka w pozycji wyprostowanej i jednocześnie warunkującą jego sprawność i elastyczność. Zbudowany jest z 32-34 kręgów pogrupowanych w odcinki, obejmujące: 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych tworzących razem kość krzyżową, oraz 3 do 5 kręgów guzicznych (ogonowych), które w okresie wzrostu łączą się i kostnieją tworząc kość ogonową. Ich trzony łączą się ze sobą przy pomocy tzw. krążków międzykręgowych (dysków), odpowiedzialnych za amortyzację wstrząsów i umożliwienie ruchomości całego kręgosłupa. Połączone z sobą kręgi (każdy z nich to odrębny element) chronią przebiegający wewnątrz kręgosłupa rdzeń kręgowy. Kluczowa role w zachowaniu prawidłowej budowy kręgosłupa pełnią mięśnie grzbietu. To one, współpracując z mięśniami brzucha, pozwalają utrzymać wyprostowana postawę i wykonywać czynności w pozycji siedzącej i stojącej. Dbanie o ich dobrą kondycje już od najmłodszych lat jest kluczowym elementem profilaktyki i leczenia bólów pleców.

Bóle pleców to plaga współczesnych społeczeństw. Dotykają wszystkich bez względu na wiek. Mogą być wynikiem poważnych schorzeń, z reguły jednak są rezultatem zaniedbań. Według europejskich statystyk są jedną z najpowszechniejszych przyczyn absencji chorobowej i uzasadnieniem blisko połowy wniosków rentowych. Obok bólów głowy są jedną z najczęściej trapiących nas dolegliwości.

Jak temu zapobiec?

Masaż klasyczny pleców to zabieg relaksujący i leczniczy. Tak jak każdy rodzaj masażu, rozluźnia napięte mięśnie i pozwala ukoić nerwy. Stosowano go już w starożytności. Obecnie jest określany przez medycynę jako pomocnicza metoda fizjoterapii w przypadku wielu chorób – dotykających zarówno ciało, jak i psychikę. Masaż klasyczny połączony z równoczesną aromaterapią i muzykoterapią jest pomocny w łagodzeniu takich dolegliwości jak napięcie psychiczne, skurcze mięśniowe, bóle stawów i mięśni napięciowe bóle głowy i inne. Masaż klasyczny kręgosłupa to także zabieg relaksujący.

Masaż klasyczny kręgosłupa

Masaż klasyczny pleców działa na wiele sposobów: pobudza krążenie, rozluźnia, łagodzi bóle. Masaż kręgosłupa pomaga w rozprowadzaniu w ciele dobroczynnych substancji, np. antycellulitowych składników kosmetycznych oraz w usuwaniu toksyn. Stosuje się go także przed aktywnością fizyczną, aby rozgrzać mięśnie i przygotować je do zwiększonego wysiłku. Jego główne działania to łagodzenie takich dolegliwości, jak:

  • bóle pleców,
  • bóle karku,
  • bóle mięśni,
  • napięciowe bóle głowy,
  • niewydolność krążenia,
  • obrzęki,
  • przykurcze,
  • choroby reumatyczne.

Masaż klasyczny stosuje się także przy nerwicach, stanach lękowych i depresji. Pozytywnie oddziałuje na psychikę i stan fizyczny osób przemęczonych.

Nawet po odpowiednio dobranym do stanu zdrowia i profesjonalnym masażu należy przygotować się, że ból może się zwiększyć. Dopiero po kilku takich zabiegach czuje się zdecydowaną poprawę, dlatego zwykle zaleca się wykonanie nawet 10 zabiegów. Trzeba jednak zawsze wsłuchiwać się w swoje ciało – jeśli nastąpiło gwałtowne pogorszenie, należy poinformować o tym masażystę. Zmieni on wykorzystywane techniki masażu lub zaleci wizytę u fizjoterapeuty lub lekarza.

Chcesz  wiedzieć jak prawidłowo dbać o siebie?

Skorzstaj z oferty jaką mamy dla Ciebie ! Zapisz się już dziś !

Technik Masażysta – Malbork

Czekamy właśnie na Ciebie

Więcej informacji na stronie : szkolymedyczne.eu