Relacja ze szkolenia z zakresu przygotowania do zabiegu chirurgicznego

Relacja ze szkolenia z zakresu przygotowania gabinetu i personelu stomatologicznego do zabiegu chirurgicznego.

W dniu 23.03.2019 uczennice kierunku higienistka stomatologiczna Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Warszawie uczestniczyły w szkoleniu z zakresu przygotowania gabinetu i personelu stomatologicznego do zabiegu chirurgicznego. Szkolenie prowadziły lekarz stomatolog dr Aleksandra Szczepkowska oraz higienistka stomatologiczna Jolanta Brzozowska.

Przygotowanie gabinetu i personelu stomatologicznego do zabiegu chirurgicznego.

Przed każdym zabiegiem, szczególnie tak inwazyjnym jak implantacja zęba, personel i gabinet musi być odpowiednio przygotowany. Najważniejszym warunkiem jest sterylność.

Przed wizytą cały gabinet jest dokładnie umyty specjalistycznymi środkami dezynfekującymi oraz wysterylizowany za pomocą lampy bakteriobójczej. W zabiegu uczestniczy zawsze dwóch asystentów: “brudny” i “czysty”. Asystent brudny zajmuje się wszystkim, co nie jest do końca czyste, ten asystent nie ma w ogóle styczności z pacjentem. Czysta asysta polega na współpracy ze stomatologiem wykonującym zabieg i bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Przytrzymuje on np. ssak czy dziąsła pacjenta. Wszystkie osoby obecne w gabinecie muszą być ubrane w fartuchy, rękawice, czepki i maski. Pacjent jest okryty serwetą, a obok niego stoi jednorazowy kubek ze świeżo nalaną wodą. Sam zabieg wszczepiania implantu stomatologicznego zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż prawidłowe przygotowanie gabinetu i personelu.