Okulary czy szkła kontaktowe ? Czy stereotypy na temat soczewek są prawdziwe?

Osoby z wadą wzroku chcą widzieć ostro i wyraźnie w każdych warunkach.

Dzisiejsze rozwiązania w optyce dają możliwość idealnego dostosowania się do indywidualnych preferencji pacjenta. Do najczęściej wybieranych należą okulary oraz soczewki kontaktowe. Obydwie możliwości pomagają w korekcji widzenia.
Zatem, na które się zdecydować?

Okulary: Ray – Ban, Dolce&Gabbana, a może Versace?
Okulary, które były traktowane jako zło konieczne, zwłaszcza przez młodych ludzi chcących ukryć defekt, aktualnie są modnym, czasem tylko designerskim dodatkiem.
Nie znaczy to jednak, że na rynku dostępny jest tylko sprzęt markowy. Okulary to wciąż najtańsza i jednocześnie najprostsza w użyciu możliwość korekcji wzroku .
Wybór najtańszego wariantu niesie ze sobą pewne niedogodności  jak parowanie szkieł w niskich temperaturach, ograniczone pole widzenia, łatwość uszkodzenia, czasem uwieranie w nos czy uszy. Patrząc przez brzegowe części szkieł można mieć zniekształcony obraz. Niestety nie będą one dobrym rozwiązaniem dla osób uprawiających sport. Warto pamiętać, o tym, że źle dobrane czy noszone w połowie nosa bardziej zaszkodzą, aniżeli staną się wsparciem dla wzroku.

Soczewki – dobre dla wszystkich?
Wokół soczewek narosło wiele stereotypów. Czas się z nimi rozprawić. Słyszy się, że soczewki są niewygodne. Nowoczesna technologia konstruuje soczewki, które są cienkie, miękkie, elastyczne
i idealnie dopasowują się do oka. Są wykonane z biokompatybilnego materiału, który utrzymuje także odpowiednią wilgotność i pozwala na dostęp tlenu. To wszystko zapewnia maksymalny komfort w użytkowaniu.
Wiele osób uważa, że przez soczewki dochodzi do infekcji oczu. Warto pamiętać, że jedyną przyczyną infekcji są drobnoustroje, które mogą się znajdować na brudnej soczewce. Dlatego bardzo ważną kwestią jest zastosowanie się do zaleceń specjalisty odnośnie czyszczenia i dezynfekcji soczewek. Dzisiejsza technologia pozwala na noszenie soczewek  nie tylko osobom w każdym wieku, ale też astygmatykom, czy osobom z prezbiopią. Nieprawdą jest to, że soczewka może przemieścić się za gałkę oczną, ponieważ budowa anatomiczna oka na to nie pozwala. Mówi się, że przy gwałtownych ruchach gałki ocznej soczewka może wypaść.  Dzięki budowie ludzkiego oka jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego soczewki są polecane osobom uprawiającym różne sporty.
Można spotkać się ze stwierdzeniem, że nosząc soczewki nie można mieć makijażu. Nic bardziej mylnego, należy jedynie zastosować zasadę: włożenie soczewek-makijaż-zdjęcie soczewek-demakijaż. Warto też dodać, że koszt soczewek zależy od ich rodzaju oraz częstotliwości ich wymiany. Należy pamiętać, że dobry specjalista pomoże wybrać najlepszą opcję dla każdego biorąc pod uwagę wadę wzroku, tryb życia, a także budżet.

Studium Pracowników Medycznych i Społecznych ogłasza nabór na nowy semestr na kierunkach:
ORTOPTYSTKA I TECHNIK OPTYK w swoich oddziałach w :

Warszawie ul. Grójecka 93
Łodzi ul. Kopcińskiego 5/11
Olsztynie ul. Kętrzyńskiego 10

e-mail: info@szkolymedyczne.eu
infolinia czynna od 8.00-22.00 +48 510 036 706

Termin zajęć dostosowany do czasu osób pracujących i studentów studiów dziennych , zajęcia z zakresu kształcenia praktycznego prowadzone w profesjonalnych placówkach medycznych .
Skorelowany program nauczania we wszystkich oddziałach ,możliwość integracji i wymiany doświadczeń podczas praktyk i staży w Polsce i krajach Unii Europejskiej oraz korzystania z zasobów Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Warszawie ,Łodzi i Olsztynie.
Oferta kursów i szkoleń dodatkowych organizowanych przez szkołę, potwierdzonych certyfikatami oraz zaświadczeniem MEN mająca na celu systematyczne zaznajamianie słuchaczy z wszelkimi nowościami na rynku medycznym.