Odżywianie a zdrowe zęby
—–
Powszechnie uważa się, że dobry stan uzębienia zależy głównie od prawidłowej higieny jamy ustnej oraz regularnych wizyt u stomatologa. Jest to prawda, jednak nie kompletna, ponieważ jak się okazuje, zdrowie zębów w dużej mierze zależy również od diety. Warto więc wiedzieć, co powinno jak najczęściej znajdować się na naszym talerzu, by nasze zęby były zdrowe, mocne i piękne.
Wapń na mocne zęby
Podstawowym budulcem zębów jest wapń, dlatego im więcej jest go w diecie, tym mocniejsze będą zęby. Najwięcej wapnia znajduje się w przetworach mlecznych, czyli mleku, serze żółtym, jogurtach, maślankach etc. Osoby nietolerujące mleka mogą swój poziom wapnia w organizmie uzupełnić suplementami diety lub jedząc inne produkty bogate w ten minerał np. migdały, sezam, orzechy brazylijskie, brokuły, a także jarmuż.
Witamina D na lepsze przyswajanie wapnia
Witamina D jest niezbędna do dobrego wchłaniania się wapnia przyjmowanego wraz z pokarmem i mineralizację zębów, dlatego swój jadłospis warto uzupełnić o produkty ją zawierające. Najlepszym źródłem witaminy D są tłuste ryby np. makrela oraz śledzie, a także… słońce, które pomaga naszej skórze wyprodukować samodzielnie tę cenną witaminę. Ze względu na klimat oraz dietę ubogą w ryby coraz częściej specjaliści zalecają Polakom suplementację witaminy D, szczególnie w okresie jesienno- zimowym.
Fluor przeciw próchnicy
Fluor wzmacnia szkliwo, zwalcza bakterie i doskonale chroni zęby przed próchnicą, dlatego jest obecny w większości past do zębów. Warto jednak wiedzieć, że znajduje się również w herbacie i to zarówno tej czarnej, jak i zielonej. Z tego względu wypicie po posiłku lub pomiędzy nimi gorzkiego naparu z herbaty pomaga dbać o zęby i zapobiegać próchnicy.
Witamina C na zdrowe dziąsła
Witamina C bierze udział w mineralizacji zębów i kości, a także skutecznie uszczelnia naczynia krwionośne, może więc obniżyć ryzyko krwawienia dziąseł.
Najlepszym źródłem witaminy C są oczywiście owoce (zwłaszcza cytrusy, czarna porzeczka, truskawki i kiwi), a także czerwona papryka, acerola, kapusta oraz brukselka.
Twarde warzywa do walki z płytką i kamieniem nazębnym
Tworząca się na zębach płytka oraz osadzający się na nich kamień są siedliskiem bakterii, które sprzyjają powstawaniu próchnicy. Z tego względu zaleca się systematyczne usuwanie tego rodzaju osadów podczas codziennego mycia zębów szczoteczką, a jeśli to nie pomaga, w gabinecie dentystycznym. Dobrym sposobem na walkę z płytką i kamieniem jest chrupanie twardych warzyw, takich jak marchewka, rzodkiewka czy kalarepa. Ich jedzenie przyniesie dodatkowy efekt, ponieważ dostarczy do organizmu wiele cennych witamin.
Produkty szkodliwe dla zębów
Oprócz wzbogacania swojej diety w składniki sprzyjające zdrowiu zębów warto także pamiętać o unikaniu produktów, które im szkodzą. Najbardziej szkodliwe są słodycze i inne produkty zawierające cukry proste, ponieważ są one pożywką dla bakterii powodujących próchnicę. Zębom nie służą również kwaśne owoce oraz gazowane napoje, ponieważ zawarte w nich kwasy uszkadzają szkliwo. Warto pamiętać, że kwas w jamie ustnej powstaje po każdym posiłku i umycie zaraz po nim zębów szczoteczką potęguje jego szkodliwe działanie na zęby. Dlatego po posiłkach wystarczy wypłukać usta czystą wodą, a myć je dopiero po upływie co najmniej 30 minut.