Próchnica – lepiej zapobiegać, niż leczyć .Bakterie obecne w płytce nazębnej wytwarzają kwasy, które są przyczyną próchnicy. Cząstki zęba zostają zmineralizowane. Oprócz bakterii winnymi biorącymi udział w procesie próchnicowym są cukry (węglowodany) obecne w pokarmie. Nie bez znaczenia jest także predyspozycja tkanki zębowej do odwapniania czy zawartość i ilość śliny, co przekłada się na odkwaszanie jamy ustnej. Próchnica najpierw „atakuje” szkliwo, następnie przez zębinę może dotrzeć do miazgi, w której znajdują się nerwy oraz naczynia krwionośne. Bardzo ważne jest, aby rozpocząć leczenie w momencie, kiedy cały proces będzie możliwy do odwrócenia. Kiedy pojawią się ubytki, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Chore fragmenty zostaną usunięte, a ubytek zostanie wypełniony plombą.
Brak szybkiej reakcji, może prowadzić do leczenia np. kanałowego czy też usunięcia całego zęba. Ponadto w nieleczonej próchnicy może dojść do zapalenia dziąseł, powstania zgorzeli, a nawet niebezpiecznego zakażenia krwi.
Dlatego zaleca się mycie zębów po każdym posiłku, używanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej, spożywanie mniejszej ilości cukrów. Kolejną rzeczą są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym oraz wybieranie pasty z fluorem.
Choroby przyzębia czyli paradontoza.
Choroby przyzębia dotyczą tkanek dziąsła oraz innych tkanek przyzębia.
Najczęstszym objawem jest zapalenie dziąseł. Dziąsła są zaczerwienione, powiększone oraz krwawią np. w trakcie czyszczenia zębów. W przypadku ostrego zapalenia dziąseł szyjki zębowe oraz korzenie zaczynają się odsłaniać, występuje nadwrażliwość na różne bodźce np. termiczne, mogą tworzyć się tzw.ropnie przyzębne np. afty. Występuje również przemieszczanie się zębów, co w efekcie może przyczynić się do ich utraty. Leczenie polega na regeneracji tkanek przyzębia oraz zatrzymaniu wypadania zębów. Co należy zatem robić, by zapobiegać paradontozie? Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, leczyć wady zgryzu, prawidłowo przeżuwać pokarm przez dokładne gryzienie, nie zapominać o zrównoważonej diecie, a także usuwać tzw. złogi nazębne w gabinecie stomatologicznym. U niemowląt zaleca się odpowiednie układanie głowy do snu oraz karmienia. Chwilową ulgę może przynieść płukanie jamy ustnej środkami antyseptycznymi.