W SPMiS odbyło się szkolenie w zakresie zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym w wypadkach oraz innych zagrożeniach zdrowia i życia.
Szkolenie przeprowadziła dr Marzena Barton.
Bardzo ważne jest, aby w sposób ciągły uaktualniać swoją wiedzę, ponieważ w każdej chwili możemy znaleźć się w roli ratownika, a wówczas potrzebna jest świadomość, że to od nas zależy czyjeś życie i jego jakość. Dużym wsparciem dla niemedycznego ratownika jest posiadanie podręcznej apteczki, chociażby z opatrunkami, rękawicami jednorazowymi i maseczką do sztucznego oddychania.
Ponadto coraz częściej możemy spotkać w miejscach użyteczności publicznej, automatyczne defibrylatory, które pomagają ratować życie w sytuacjach zatrzymania krążenia.
Defibrylator umożliwia udzielanie pomocy każdemu – prowadzi głosem ratownika, który musi jedynie podążać za jego wskazówkami – nakleić osobie poszkodowanej elektrody na klatkę piersiową i wyzwolić wyładowanie, gdy defibrylator zakomunikuje powyższe po własnej analizie, że jest ono wskazane.
Defibrylacja to zabieg, który stosuje się podczas resuscytacji krążeniowo – oddechowej czyli czynnościach ratowniczych. A polega na przepuszczeniu przez ciało osoby poszkodowanej prądu, który ma zresetować serce, aby przywrócić mu prawidłową pracę.
12 cze