Relacja ze szkolenia z masażu stemplami ziołowymi

W dniu 23 marca 2019 w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych w Gdańsku w ramach Wellness & SPA odbyło się szkolenie z masażu stemplami ziołowymi. Adresatami szkolenia byli uczniowie kierunku Technik usług kosmetycznych oraz technik masażysta, szkolenie prowadził dyplomowany masażysta Wellness & SPA.

Masaż stemplami ziołowymi był praktykowany w Tajlandii już 400 lat temu.

Zgodnie z tradycją, zabieg ten wykonywany jest w Tao Therapy przy użyciu specjalnie do tego przygotowanych, jednorazowych, bawełnianych sakiewek – stempli, wypełnionych aromatycznymi ziołami, owocami i przyprawami. Dawniej Tajowie wybierali liście ziół i nasiona konkretnych roślin, które zawijali w bawełnę, podgrzewali, a następnie przystawiali, właśnie w postaci przypominającej stemple, do pleców osoby masowanej. Obecnie masaż wykonuje się na typowym do masażu łóżku. Na chwilę przed jego rozpoczęciem stemple zanurza się w gorącym oleju i podgrzewa do temperatury, która pozwala uwolnić z ziół olejki eteryczne, a następnie masuje się nimi ciało. Sam zabieg polega na wykonywanych szybko, punktowych dotknięciach, z których każde zakończone jest lekkim dociśnięciem stempla. W miarę utraty ciepła przez stemple, masaż staje się coraz bardziej intensywny, tak aby dobroczynne substancje z roślin bez trudu przenikały w głąb ciała. W Tao Therapy zioła stanowiące wypełnienie stempli dobierane są indywidualnie, z uwzględnieniem dolegliwości i oczekiwań każdej osoby.

Tradycyjnie do tego masażu używa się kurkumy, trawy cytrynowej, skórki kafiru oraz kamfory. Dzisiaj wykorzystuje się również cynamon, imbir, kawę, goździki, guaranę, sole morskie, liście eukaliptusa i algi, których pobudzające i lipolityczne właściwości znajdują zastosowanie w terapiach antycellulitowych oraz wspomagających odchudzanie. Unoszący się w czasie zabiegu intensywny aromat ziół ma również duże znaczenie terapeutyczne.

Masaż stemplami ziołowymi stanowi jedną z najlepszych form relaksu, przypadnie on do gustu osobom przemęczonym, przepracowanym i żyjącym w stanie ciągłego napięcia, a także tym, którzy skarżą się na bóle mięśniowe i reumatyczne. Ze względu na działanie zawartych w nich substancji leczniczych masaż stemplami ziołowymi ma też pomóc tym, którzy chcą zredukować cellulit lub schudnąć, ponieważ zabieg przyspiesza proces przemiany materii. Jest także polecany jako sposób na wzmocnienie odporności i odżywienie skóry.