Czym jest borelioza?

Autorem artykułu jest Aleksandra Pawlak

Jak najbardziej letnie wyprawy do takich miejsc jak lasy stają się bardzo ciekawym sposobem na spędzenie wolnego, wakacyjnego czasu. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że grozi to poważnymi chorobami. Najbardziej uwarunkowana w tym staje się borelioza, która swoje początki bierze od ukąszenia kleszcza.

Ta choroba ma bardzo dużo objawów, które mogą świadczyć o jej występowaniu, jednak są to niekiedy tak rozbieżne objawy boreliozy, że czasami trudno jest je odpowiednio zdiagnozować, czy nawet uwzględnić, że coś dzieje się niedobrego. Jak najbardziej wobec stosowania odpowiedniego typu ochraniaczy na skórę można pomyśleć o grubszych spodniach, bluzkach. Warto też trzymać się z dala od miejsc zarośniętych, gdzie występuje najwięcej kleszczy. Młode kleszcze lubią także takie miejsca jak pnie drzew, dlatego warto zrezygnować z odpoczynku na takim miejscu, by uniknąć kontaktu z tymi owadami.

Jeżeli natomiast nie udało się uniknąć kontaktu z kleszczem trzeba natychmiast zareagować. Koniecznie trzeba go usunąć ze skóry, jednak należy to zrobić w odpowiedni sposób.  Po usunięciu natychmiast trzeba przemyć skórę najlepiej spirytusem. Najkorzystniej jest udać się bezpośrednio do lekarza, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się bakterii, powodujących boreliozę.

Dobrze jest także w kwestii dbałości o swoje zdrowie i bezpieczeństwo uwzględnić stosowanie środków, które odstraszają kleszcze i groźne dla człowieka owady. Borelioza może być zdiagnozowana na podstawie takich objawów, jak tiki nerwowe twarzy, bóle oraz przykurcze mięśni, bóle bioder, zębów, jąder, u kobiet nagła nieregularność w przypadku menstruacji. Niekiedy objawem dość niepokojącym w przypadku tej choroby jest kwestia spadku sprawności seksualnej. Brak ochoty na seks może być jednym z wielu nietypowych objawów. Można także odczuwać skoki ciśnienia, albo też refluks żołądkowy. Na pewno tego typu niepokojące sygnały warto zbadać.

Pamiętać też należy, że ich występowanie wcale nie musi świadczyć o przebyciu choroby, jaką jest borelioza. Dlatego warto odpowiednio podejść do wszelkich symptomów zauważalnych w swoim organizmie. Na pewno po ukąszeniu kleszcza pozostaje ślad, który następnie może się rozrastać. Bywa, że niektóre osoby chore na boreliozę nawet nie są w stanie jej odpowiednio zdiagnozować, gdyż omamy słuchowe, takie jak dzwonienie w uszach mogą traktować, jako chwilowe objawy. Czasami zdarzają się w związku z tą właśnie chorobą również nietypowe napady padaczkowe, co warto dokładniej zbadać u lekarza.

Więcej informacji: borelioza, objawy boreliozy.

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl