26 sty
Niskie temperatury, silny, mroźny wiatr i opady śniegu negatywnie wpływają na kondycję naszej skóry i włosów. Jak zabezpieczyć je przed niekorzystnymi efektami zimy?
Skóra narażona na uszkodzenia
Przy wyjściu z domu na mróz, wiatr i śnieg skóra, zwłaszcza twarzy i rąk, narażona jest na uszkodzenia. W okresie zimowym gruczoły łojowe znajdujące się w skórze mają spowolnione działanie, przez co cera narażona jest na odwodnienie, powstawanie podrażnień i na pękanie drobnych naczynek krwionośnych. Z tym ostatnim problemem najczęściej walczą osoby o skórze naczynkowej, wrażliwej. Warstwa ochronna skóry twarzy, czyli płaszcz lipidowy, jest coraz cieńsza, a skóra traci elastyczność. Efektem wystawienia jej na mróz, śnieg i przenikliwy wiatr mogą być podrażnienia, wysuszenia i odmrożenia. Skóra stanie się swędząca, zaczerwieniona, sucha i ściągnięta.
Aby właściwie chronić skórę przed niekorzystną, zimową aurą, przed każdym wyjściem z domu na mróz powinniśmy nakładać na nią warstwę ochronną z tłustego kremu. W aptekach można znaleźć serie kosmetyków, które nie spowodują przy tym efektu świecenia się twarzy. Jeśli na dworze panuje niska temperatura, a dodatkowo świeci słońce, należy zastosować kremy zawierające filtry UV.
W domu do mycia skóry twarzy i dłoni powinniśmy stosować pozbawionych detergentów, delikatnych środków myjących. Koniecznie trzeba nakładać na twarz kremy odżywcze, których zadaniem jest utrzymanie właściwego nawilżenia, elastyczności i napięcia.
Uwaga na włosy!
Pielęgnując skórę przy każdym wyjściu na mróz, nie możemy zapominać o ochronie naszych włosów. Niekorzystne, zimowe warunki pogodowe mogą osłabić ich strukturę, przez co włosy staną się suche, pozbawione blasku, łamliwe i rozdwajające się.
W miarę możliwości, przebywając na dworze w czasie zimy powinniśmy nosić ciepłą czapkę. To pierwsza, najbardziej solidna ochrona dla włosów przed działaniem czynników zewnętrznych. Powinna ona być wykonana z naturalnych materiałów, które nie będą przylegać za mocno do głowy i pozwolą skórze oddychać.
Po każdym myciu włosów musimy je gruntownie wysuszyć, jeśli chcemy wyjść na zewnątrz. W przeciwnym wypadku wilgotne włosy staną się przyczyną przeziębienia. Mróz osłabi również ich cebulki, co może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów.
Nie tylko na dworze w czasie zimy musimy zwracać szczególną uwagę na ochronę naszych włosów, ale również w domach i w pomieszczeniach, w których działają grzejniki lub klimatyzatory. We wnętrzach powinna być utrzymywana optymalna dla organizmu człowieka wilgotność powietrza. W przeciwnym wypadku włosy w trybie natychmiastowym zaczną tracić naturalną wilgoć. W czasie zimy dobrym pomysłem jest rezygnacja z suszenia włosów suszarką i stosowanie odżywek czy masek pielęgnacyjnych o właściwościach nawilżających, z dużą zawartością ceramidów, aminokwasów i kreatyniny. Można dodatkowo wykorzystywać do pielęgnacji fryzury naturalne olejki bogate w witaminy i kwasy tłuszczowe, m.in. olejek arganowy, mający właściwości regeneracyjne.