Ortoptystka

Czas trwania nauki: 2 lata

Tryb nauki: dzienny, weekendowy, wieczorowy

Czesne: nauka jest bezpłatna

Rekrutacja elektroniczna w miastach:

Gdańsk – ŁódźOlsztyn – Warszawa

Program nauczania

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym:

  1. Bezpieczeństwo i higiena pracy
  2. Technologie informatyczne
  3. Język angielski zawodowy
  4. Trening umiejętności społecznych
  5. Podstawy anatomii i patofizjologii
  6. Wybrane zagadnienia z pediatrii
  7. Ochrona zdrowia i profilaktyka zdrowotna
  8. Język migowy
  9. Metody i techniki pracy ortoptystki
  10. Podstawy optyki

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym:

  1. Badania ortoptyczne
  2. Ćwiczenia ortoptyczne
  3. Cwiczenia ortoptyczne-praktyki zawodowe
  4. Praktyka zawodowa

Tytuł zawodowy:

Ortoptystka

Program plus – szkolenie dodatkowe:

Elementy optodysleksji i integracji sensorycznej, szkolenie z zakresu refrakcji.

UPRAWNIENIA – Świadectwa i dyplomy uzyskane przez absolwenta:

  • Świadectwo ukończenia szkoły policealnej
  • Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie ortoptystka MED.04. Świadczenie usług medycznych w zakresie ortoptyki wraz z suplementem w języku polskim i angielskim zgodnym z Europass potwierdzającym kwalifikacje uznawane w całej Unii Europejskiej

Perspektywy zatrudnienia:

  • gabinety leczenia zeza;
  • szpitalne i kliniczne oddziały okulistyki;
  • gabinety pleoptyczno-ortoptyczne;
  • własna działalność gospodarcza dotyczącą świadczenia usług medycznych w zakresie ortoptyki.

Dokumenty wymagane w procesie rekrutacji:

  • podanie o przyjęcie do szkoły – plik do pobrania w zakładce Rekrutacja
  • świadectwo ukończenia szkoły średniej w oryginale, w przypadku świadectw z zagranicy wraz z tłumaczeniem tłumacza przysięgłego na język polski
  • 3 zdjęcia
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu od lekarza medycyny pracy (skierowanie otrzymują Państwo od nas po złożeniu podania i świadectwa, badanie jest bezpłatne)
  • dokument tożsamości do wglądu

    Szybki kontakt

    Zostaw swoje dane a skontaktujemy się z Tobą




    Administratorem danych osobowych jest "Oświata-Lingwista" Nadbałtyckie Centrum Edukacji Sp. z o.o. z siedzibą pod adresem 80-107 Gdańsk przy ul. Malczewskiego 51. Dane osobowe przetwarzane będą w celach realizacji zapisu/zapytania. Każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz możliwościach ich poprawiania w każdym czasie.

    Opis kierunku
    Ortoptystka
    W klasyfikacji zawodów wpisana pod numerem 325906

    Ortoptystka to osoba zajmująca się badaniem i leczeniem specjalistycznym zeza, niedowidzenia, zaburzeń wzroku oraz rehabilitacją pacjentów po operacjach zeza i urazów w obrębie oczodołu. Ortoptystki asystują w wielu badaniach okulistycznych dotyczących utraty widzenia takich jak: niedowidzenie, zaburzenia gałkoruchowe: zez, oczopląs. Biorą udział w czynnościach związanych z diagnozą chorób narządu wzroku takich jak jaskra, zaćma oraz związanych z korekcją wady, uczestniczą w doborze okularów i soczewek kontaktowych. Niezbędne badania układu wzroku wykonują za pomocą odpowiednich urządzeń i tablic testowych. Do zadań ortoptysty należy ocena stanu widzenia pacjenta, opracowanie indywidualnych zestawów ćwiczeń optycznych oraz prowadzenie pełnej rehabilitacji narządu wzroku. Ortoptystki przygotowują również pacjentów do zabiegów operacyjnych oraz odpowiadają za prowadzenie właściwych treningów, mających na celu zatrzymanie dalszego postępowania wady wzroku.

    Miejscem pracy ortoptystki są gabinety okulistyczne, gabinety optyczne, poradnie leczenia zeza, poradnie neurookulistyczne oraz szpitalne oddziały okulistyczne. Ortoptystka może również prowadzić własną działalność gospodarczą dotyczącą świadczenia usług medycznych w zakresie optyki.

    Nieodzownym aspektem pracy ortoptystki jest współpraca interdyscyplinarna z lekarzem okulistą zajmującym się diagnozowaniem problemów ocznych, optometrystą, odpowiedzialnym za przeprowadzanie pomiarów parametrów układu wzrokowego oraz optykiem dbającym o prawidłowy dobór środków korygujących. Wspólnym obszarem zainteresowań tych zawodów jest troska o narząd wzroku.

    Praca ortoptystki / ortoptysty wymaga odpowiedzialności oraz umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych w różnych grupach wiekowych. Pacjentami ortoptystów bardzo najczęściej są dzieci, dlatego też od osób pracujących w tym zawodzie wymagane są wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Jest to zajęcie dla osób otwartych, łagodnych i cierpliwych.

    Szkoła policealna - ortoptystka

    Prowadzimy naukę w miastach
    • Gdańsk
    • Łódź
    • Olsztyn
    • Warszawa